25.11.2022

Днес в Благоевград наградиха победителите в Деветия Национален ученически конкурс „Национален парк „Рила” – познат и непознат“

Дирекция „Национален парк Рила” и партньорите от община Благоевград, Регионално управление на образованието /РУО/, Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград /ЦЛТРДБ/ и Югозападно държавно предприятие – Благоевград обявиха резултатите и победителите в деветия Национален ученически конкурс „Национален парк „Рила” – познат и непознат“. Събитието се проведе от 12.30 часа в ЦЛТРДБ /сградата на бивш Младежки дом – Благоевград/.
В церемонията по награждаването се включиха г-н Илко Стоянов – кмет на община Благоевград, г-н Маргарит Делин – и.д. директор на Дирекция „НП Рила“, г-жа Богдана Костадинова – директор на ЦЛТРДБ-Благоевград, инж. Севдалина Димитрова – зам. директор на ЮЗДП-Благоевград, проф. д-р Емил Куков и гл. ас. д-р Крум Иванов от ЮЗУ „Неофит Рилски“, г-жа Любима Димитрова – литератор, журналиста в Радио Благоевград г-жа Елизабет Александрова, както и други членове на партньорите и журита на конкурса.
Награди получават деца от гр. Попово, гр. Балчик, гр. Пловдив, гр. Разлог, Благоевград, гр. Ихтиман, гр. София, гр. Гоце Делчев, гр. Сандански, гр. Дупница, гр. Търговище, гр. Русе, с. Крупник, гр. Бургас, с. Микрево, гр. Белово, гр. Тетевен, с. Драгичево, гр. Разград, гр. Самоков, с. Кичево, гр. Симитли, гр. Якоруда, гр. Петрич, гр. Чирпан.
В деветото издание на конкурса взеха участие ученици І до ХІІ клас от цялата страна, като общия брой на творбите е 469. Компетентно жури определи най-добрите 56 творби от постъпилите общо 318 рисунки, 29 разказа, стихотворения и есета, 32 фотографии, 65 мултимедийни презентации и 25 творби на приложен еко-дизайн.
Музикалните изпълнения в програмата бяха на Фолклорна група „Бисери“ към ЦЛТРДБ-Благоевград с ръководител г-жа Даниела Богданова, а деца от школата по „Публични изяви“ с ръководител Стоян Веселински представиха част от облеклата от конкурса в направление приложен еко-дизайн, изработени от еко-материали.
Ученическите рисунки, фотографии и макети, облекла и предмети за дома, изработени от естествени и рециклиращи се материали са изложени в сградата на Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград, след което ще се използват за пътуващи изложби, организирани от Дирекция „Национален парк Рила”.

Конкурсът се проведе за четиринадесета поредна година – пет години бе с регионален статут и се провеждаше с участието на ученици от І-ХІІ клас от 12-те общини около Национален парк „Рила“. През последните девет учебни години конкурсът „Национален парк „Рила“ – познат и непознат“ се провежда като национален, поради големия интерес към темата на децата и техните ръководители от цялата страната.

30 години Национален парк "Рила"