Национален парк "Рила" Официален сайт

Образователни дейности и програми

Една от идеалните цели на парковата администрация е целенасочено използване на парка за образователни дейности - както с децата, техните преподаватели, така и сред по-широк кръг от заинтересовани групи от населението.
Учители-ентусиасти, природолюбители са водили деца и групи със специални интереси в Рила планина, Народен парк "Рила" с цел природозащитно образование.
Примери за това са работата с учители от гр. Самоков, успешно провели няколко екологични експедиции и рекултивация на част от вр. Мусала, експериментално разработени и прилагани учебни програми по екологично образование за Национален парк "Рила", обособяване на природозащитен център за парка в Регионален Историческия музей в Благоевград, изпълнение на еко-проекти с учители от Екосдружение “Деца на Земята” БлагоевградОбединен детски комплекс в БлагоевградИнститут за изследване и прилагане на паневритмията и др.
Във връзка с природозащитното образование се разработват и разпространяват информационни, рекламни и образователни материали за парка (листовки, дипляни, брошури, книжки, интерактивни елементи и материали за хора с увреждания, плакати, картички, календари, презентации, и др. и е уредена богата филмотека с природозащитни и екологични филми).
В близост до границите на парка е изграден и функционира специализиран център за природозащитно образование - Посетителски център за Национален парк “Рила” - Паничище. Той е изграден през 1996 г., оборудван със значителни средства и поддържан до 1999 г. по програма ФАР. Административно и финансово Посетителският център от 2000 г. е част от Дирекция “Национален парк Рила”. Центърът е предназначен за провеждане на дейности по природозащитно образование и разпространение на информация за парка.
В с. Добърско е изграден Посетителски център за интерпретиране на защитени биологични видове глухар и рилска иглика, за които са изградени специализирани екопътеки в Национален парк «Рила».
В с. Горно Драглище, община Разлог е изграден и функционира Център за зелен туризъм, в който се провеждат и образователни екологични програми за парка.
В края на 2015 година беше открит вторият Посетителски-информационен център за Национален парк "Рила" в гр. Самоков, изграден по проект "Устойчиво управление на Национален парк Рила" І-ва фаза", финансиран по Оперативна праграма "Околна среда 2007-2013 г."  
Пусни видеото

30 години Национален парк "Рила"